Getback i corporate governance. Raport Nartowskiego

Szczycimy się dojrzałością polskiego rynku kapitałowego. Ale metrykalnej dojrzałości jeszcze nie towarzyszy dojrzała odpowiedzialność. Wprawdzie zdarza się na wszystkich rynkach, że spółki zapadają się pod parkiet, pieniądze inwestorów znikają w czarnych dziurach, lecz wtedy usiłowania ku wyjaśnieniu nagłych upadłości bywają podejmowane nie tylko przez organ państwa nadzorujący rynek, także przez innych jego uczestników. Takimi wydarzeniami zajmują się wszechstronnie specjalistyczne media, instytuty dyrektorów, stowarzyszenia inwestorów i emitentów, izby gospodarcze banków, domów maklerskich, funduszy emerytalnych, zarządzających aktywami, PE/VC, interesariusze. Oraz organa ścigania i sądy, sprawne i kompetentne.

Pieniądze nie powinny znikać w ciszy.

Kierując się tym przekonaniem przyjąłem  złożoną mi niespodziewanie przez Abris Capital Partners ofertę opracowania raportu o sprawie Getback SA z perspektywy corporate governance. Niespodziewanie, gdyż wcześniej wyrażałem krytyczne oceny zarządu spółki, jej rady nadzorczej, a także inwestora. Podjąłem zatem próbę sięgnięcia ku sednu sprawy, wyprowadzenia z niej wniosków na temat corporate governance w spółce i wokół niej. Tak powstał pierwszy raport traktujący o bulwersującej sprawie polskiego rynku.

Raport jest moim dziełem. Abris dołączył do niego bogate kalendarium (s. 62-63). Zapraszam do lektury: Raport Nartowskiego: Sprawa Getback S.A. (2018) w świetle corporate governance (PDF)

 

3 myśli nt. „Getback i corporate governance. Raport Nartowskiego

 1. Wojtek

  Witam Panie Andrzeju,

  Czy jest możliwość dotarcia do materiału źrółowego “sygnalisty”?
  A jesli tak to w jaki sposób?

  Odpowiedz
 2. Anna

  Dawno, a może nawet nigdy, nie czytałam tak dobrze napisanego raportu odnośnie spółki, z wypunktowanymi ryzykami, nieprawidłowościami, nadużyciami.
  Wielkie wyrazy uznania za to, że ujął Pan całość problemu pod wieloma aspektami bardzo kompleksowo.
  W tym raporcie nie ma ani jednego niepotrzebnego zdania, ani jednego niepotrzebnego wątku.
  Dobór cytatów i myśli przewodnich jest genialny. Mam tylko nadzieję, że odpowiednie osoby/organy wyciągną wnioski z tej dotkliwej dla wszystkich lekcji i ustanowią regulacje i wymogi zmniejszające patologię rynku kapitałowego i spółek giełdowych. “Największym ze wszystkich błędów jest nic nie robić z tego powodu, że można zrobić tylko niewiele” Sidney Smith. (To ja też kogoś zacytuję 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *