Zero tolerancji dla amorów!

  • Zapowiedź

    Odwołując znienacka, z soboty na niedzielę, prezesa globalnej korporacji, rada dyrektorów nie postawiła mu konkretnych zarzutów;

  • Niemniej powszechnie wiadomo, że poszło o naruszenie etyki korporacyjnej, która nie dopuszcza osobistych relacji menedżerów z podwładnymi;
  • Odwołany „w żadnym trybie” CEO stracił wprawdzie posadę, ale zachował wszelkie bonusy i tytuły do przyszłych wynagrodzeń;
  • Szef McDonald’s Corp. jest kolejnym z łańcuszka amerykańskich prezesów opuszczających posadę z powodu amorów z podwładnymi.

Nie było gwałtu ni usiłowania, wymuszonego seksu, niechcianych zalotów. Nie było zazdrosnej żony tłukącej rywalkę parasolką. Relacja była dobrowolna. Niemniej naruszony został standard korporacyjnej etyki McDonald’s, więc musiał opuścić stanowisko zasłużony CEO Steve Easterbrook. Ponieważ spółka nie sprecyzowała przyczyny (cause) odejścia CEO, zachowuje on bogate uprawnienia w postaci opcji, premii i bonusów. Nie każdy romantyczny amerykański prezes został tak hojnie potraktowany.

Przypadków odwołania lub rezygnacji prezesów amerykańskich gigantów z uwagi na relacje z podwładnymi jest wiele. W czerwcu 2018 r. z takiego powodu opuścił stanowisko szef Intel Corp. Brian Krzanich. Christopher Kubasik nawet nie zdążył objąć powierzonej mu prezesury Lockheed Martin (2012). Marc Hurd musiał opuścić stanowisko szefa Hewlett Packard (2010), Steven Heyer fotel CEO Starwood Hotels (2007), a Harry Stonecipher prezesurę Boeinga (2005). Niektórzy z nich stracili spore pieniądze. Można stwierdzić, że obecnie w USA niedopuszczalne są wszelkie relacje osobiste menedżerów z podwładnymi – nawet niewymuszone, manifestacyjnie dobrowolne, oparte na uczuciach. Wiele wskazuje, że ten standard etyki korporacyjnej utrwalił się już w praktyce.

Odchodząc ze stanowisk, prezesi amoroso zazwyczaj tracili sporo. Natomiast Easterbrook zachował zapracowane już akcje i prawa do realizacji opcji. Łącznie jego rozłożone w czasie benefity oszacowano na ponad 60 milionów USD. Wywołało to ekscytację mediów. I oburzyło Nell Minow, wpływową ekspertkę corporate governance, która dopatruje się podwójnych standardów: oto CEO zachowuje uprawnienia, a menedżer na niższym stanowisku zostałby w podobnej sytuacji wyprowadzony z firmy pod eskortą z osobistymi rzeczami spakowanymi pośpiesznie do pudełka po butach (w Polsce pakuje się do większych pudeł). Lecz w tym przypadku nie doszło do sytuacji nazywanej sexual harassment, relacja miała charakter niezaprzeczalnie dobrowolny (consensual), co zmniejszyło szkody reputacyjne spółki.

Przy tym Easterbrook wniósł do McDonald’s Corp. niezaprzeczalne wartości. Brytyjczyk, już w wieku 29 lat kierował operacjami firmy w Wielkiej Brytanii. Rok później objął nadzór nad 1800 restauracjami McDonald’s w Europie Północnej. Z firmy odszedł na krótko w 2011 r. obejmując prezesurę Pizza Express i Wagamama, by w 2013 podjąć pracę w centrali McDonald’s w Chicago. Prezesem został w 2015 r., pod jego kierownictwem firma rozwijała się, jej kapitalizacja rosła. Na marginesie można odnotować, że jest rozwiedziony, a z małżeństwa ma trzy córki. Easterbrook jest członkiem rady dyrektorów Walmart; Catalyst – organizacja dbała o warunki pracy kobiet – przyznała mu tytuł CEO Champion for Change.

Stanowisko Easterbrooka objął jego współpracownik Chris Kempczinski. W centrali firmy panuje spory ruch. Ostatnio, prócz prezesa, odeszli z jej C-Suite: Chief Marketing Officer Silvia Lagnado i Chief Communication Officer Robert Gibbs, a nazajutrz po prezesie „opuścił spółkę” (departed the company – to sformułowanie nieodparcie sugeruje, że nie chodzi o rezygnację) Chief People Officer David Fairhurst. Zapewne nie poznamy tła tych spraw.

Easterbrook został objęty dwuletnim zakazem pracy w licznych wymienionych firmach (m.in. Wendy’s, Burger King, Jamba Juice, Quiznas, Costa) oraz pięcioletnim zakazem wypowiadania się na temat McDonald’s Corp. w mediach, mediach społecznościowych, wywiadach, książkach itd. Jednak zapewne niebawem usłyszymy o jego nowym stanowisku.

Tekst ogłoszony 18 listopada 2019 r. w Gazecie Giełdy i Inwestorów PARKIET

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.